Finalja e Euro 2020, Italia mposht Anglinë 3-2 me penallti

Italia mundi me 11-metërsha Anglinë, me Gigio Donnarumma heroin e finales që u zgjidh vetëm pas goditjes së penalltive, ku anglezët humbën 3 të tilla.

Në serinë e 11-metërshave, Rashford goditi shtyllën, ndërsa goditjet e Sancho dhe Saka u pritën nga Donnarumma, ndërkohë që për italianët gabuan Belotti dhe Jorginho.

Finalja e “Euro 2020”, Itali-Angli, shkoi në shtesë. 90 minutat e kohës së rregullt nuk nxorën një fitues, me skuadrat që barazuan 1-1.

Italianët ekzekutojnë të parët.

23:40 / Finalja e Euro 2020, Itali-Angli 120’ 1-1 ndeshja shkon në penallti. As 90-minutëshi dhe as dy shtesat nuk mjaftuan për të nxjerrë skuadrën fituese.

22:57/ Finalja e “Euro 2020”, Itali-Angli, shkon në shtesë. 90 minutat e kohës së rregullt nuk nxorën një fitues, me skuadrat që barazuan 1-1.

21:03 / Euro 2020, anglezët kalojnë në avantazh 1-0 ndaj Italisë

Finalja e “Euro 2020” nisi menjëherë me gol. Luke Shaw kaloi në avantazh Anglinë, pas një goli që në minutën e dytë të ndeshjes.

Trippier krosoi nga e djathta e sulmit anglez dhe futbollisti i Manchester United goditi menjëherë me të majtën, duke shtangur portierin Donnarumma.

Ky ishte goli më i shpejtë në historinë e finaleve të Evropianit dhe gjithashtu goli i parë i Shaw me fanelën e Anglisë.

Pesë duelet e fundit mes Anglisë dhe Italisë:

2018 miqësore, Angli 1–1 Itali 2015 miqësore, Itali 1– 1 Angli 2014 Kupa e Botës, Angli 1–2 Itali 2012 miqësore, Angli 2–1 Itali 2012 Kampionat Evropian, Angli 0–0 Itali 2-4 me penallti.